Elektrotechnický průmysl

V elektrotechnickém průmyslu nachází uplatnění všechny možnosti průmyslového značení. Je zde kladen vysoký důraz na přesnost, vysoký kontrast, rozlišení a opakovatelnost procesu.

Značení musí být také odolné vůči chemikáliím, které mohou kód poškodit a snížit jeho čitelnost. Nejčastěji se využívá laser pro popis malých a mikro součástek či desek tištěných spojů.

Samostatným odvětvím je pak vysokorychlostní značení kabelů a individuálních vodičů. Zde se nejčastěji uplatňují inkjetové tiskárny a v některých případech i lasery. Potisk štítků, etiket a jejich následná aplikace je doprovodným procesem spojeným s výrobou, pro které se nejvíce hodí TTR tiskárny a modulárními aplikátory.

Reference

Laserové značení před lakováním
Laserové řešení pro značení před lakováním

Požadavek zákazníka na označení plechového výlisku před lakováním tak, aby byl vyznačený 2D kód čitelný i po kataforézním lakování s omezeným časem značení na 1 sekundu. Laser je umístěn v pozici karuselu, díky dostatečně velké pracovní oblasti a vysokému výkonu není nutná žádná další manipulace. Zákazník získal bezkontaktní a rychlé řešení. Na základě úspěšného projektu uvažuje o postupném nahrazování hlučných a pomalých mikroúderů.

označení plastových krytek
Laserové označování plastových krytek

Řešení pro laserové označování plastových krytek elektrických komponentů v automatických výrobních linkách. Jedná se o bezkontaktní laserové značení různých druhů plastů kontrastně, nesmazatelně a ve vysokém rozlišení. Zpráva je automaticky generována buď řídící jednotkou laseru, nebo PLC linkou. Laser je téměř bezúdržbové zařízení se zanedbatelnými provozními náklady a dlouhou životností.